انواع خرما

80.000 تومان 90.110 تومان
نقد و بررسی افزودن نقد خود

خرما (نام علمی Phoenix dactylifera) گیاهی تک‌لپه‌ای و گرمسیری جزو تیره نخل‌ها است که میوه‌اش خوراکی است. از گیاهان این خانواده گونه‌های روغن در دنیا وجود دارد که تولید روغن را امکان‌پذیر می‌کند.
خارک مرحله قبل از رطب و رطب مرحله قبل از رسیدگی کامل خرماست که رطوبت بیشتر و قند کمتری نسبت به خرمای کاملاً رسیده دارد.
خرما فواید مهمی در سلامتی انسان دارد و دارای تنوع ارقام زیادی است ازجمله پیارم، مجول، استعمران، زاهدی و ... می‌باشد.

خرما گیاهی تک‌لپه‌ای و گرمسیری جزو تیره نخل‌ها است که میوه‌اش خوراکی و دارای هسته‌ای سخت و پوست نازک و طعم شیرین که به شکل خوشه‌ای بزرگ از شاخه آویزان می‌گردد و برگ‌های آن بزرگ است. ارتفاع نخل به ۲۰ متر یا بیشتر می‌رسد، از گیاهان این خانواده ارقام روغنی مانند پالم در مناطق حاره‌ای به‌صورت صنعتی کشت و برداشت می‌شود. و صنعت روغن در آن کشورها را بسیار پیشرفت داده است.
گستردگی گونه خرما عمدتاً در نیمکره شمالی و در کشورهای ایران، پاکستان، عراق، عربستان و سایر کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس همچنین بیشتر کشورهای شمال آفریقا و ایالات‌متحده آمریکا است و در نیمکره جنوبی نیز به‌طور پراکنده دیده می‌شود. در ایران نخل و خرما از دوران باستان و پیش از هخامنشی کشت می‌شده.
خارک مرحله قبل از رطب و رطب مرحله قبل از رسیدگی کامل خرماست که رطوبت بیشتر و قند کمتری نسبت به خرمای کاملاً رسیده دارد.
خرما از دورانِ باستان در رژیم غذایی انسان وجود داشته است و یکی از قدیمی‌ترین میوه‌های کشت‌شده توسط انسان بوده است.
ازجمله فواید مصرف خرما برای سلامتی می‌توان به بهبود اختلالات روده، مشکلات قلبی، کم‌خونی، سرطان دستگاه گوارشی و بسیاری دیگر از مشکلات جسمی اشاره کرد. این خوراکی سرشار از انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر است، این میوه‌ی خوشمزه حاوی روغن، کلسیم، گوگرد، آهن، پتاسیم، فسفر، منگنز، مس و منیزیوم است که همگی برای حفظ سلامتی بدن مفید هستند.
انواع خرما: پیارم، مجول، مضافتی، گنتار، استعمران، شاهانی، زاهدی، کبکاب، ربی، برحی، آل مهتری، خضراوی، خاصویی، مرداسنگ، عجوه، انبارار، صفوی، ساغای، خدری، شکری، مدژول، خلاص
عنوان شرح
آب (در 100 گرم خرما) 20-26 گرم
ویتامین ها (در 100 گرم خرما) 2.37 میلی گرم (شامل: B1, B2, C)
قند (در 100 گرم خرما) 70.43 گرم
مواد معدنی (در 100 گرم خرما) 2.39 گرم (شامل فسفر، آهن، سدیم، پتاسیم و کلسیم)
پروتئین (در 100 گرم خرما) 1.20 گرم
چربی (در 100 گرم خرما) 1.22 گرم
فیبر (در 100 گرم خرما) 1.64-2.40 گرم

ارسال نظر

نام *

ایمیل *

محصولات مرتبط