ماهی آمور

80.000 تومان 90.110 تومان
نقد و بررسی افزودن نقد خود

ماهی آمور یا کپور علفخوار (Ctenopharyngodon idella)

مشخصات ظاهري :
شکل بدن تقریباً دوکی شکل ، فلسها درشت ، رنگ پشتی بدن خاکستري و شکم خاکستري روشن می باشد.

عادات غذایی :
در مراحل لاروي از پلانکتونهاي جانوري و به مرور با افزایش وزن از گیاهان آبزي نرم و سپس از همه نوع گیاه آبزي ، جلبک هاي ریسه اي و گیاهان عالی تغذیه می کند .ضریب تبدیل غذاي مصرفی این ماهی حدود 20 تا 25 می باشد. با توجه به موقعیت منطقه، در اواخر زمستان و اوایل بهار که دماي آب تقریبا 10 تا 12 درجه سانتی گراد است تغذیه آمور شروع و در فصل پاییز زمانی که دماي آب به همین حدود می رسد قطع می شود. این ماهی نقش مهمی در کنترل گیاهان هرز کف و دیواره هاي استخر به عهده دارد. میزان کشت آن در استخرهاي پرورشی 5 تا 10 درصد از جمعیت کل ماهیان می باشد .

ماهی آمور یا کپور علف‌خوار نوعی ماهی آب شیرین گیاهخوار از خانواده کپورهاست. غذای اصلی آن را علوفه و گیاهان آبزی تشکیل می دهد و جهت کنترل گیاهان به محیط های آبی معرفی می گردد. این ماهی بومی شرق آسیا از شمال ویتنام تا رود آمور در مرز چین و سیبری است.
در ایران ماهی آمور پرروشی به دلیلی شباهت ظاهری به ماهی سفید خزر به ماهی سفید پرورشی معروف شده‌است .
به این ماهی به اشتباه در بازار، ماهی سفید پرورشی می‌گویند. دارای بدنی کشیده و پهن با باله‌های کوتاه و قوی است که شبیه ماهی سفید می‌باشد اما رنگ بدن درپشت خاکستری ودرپهلوها زرد روشن مایل به سبز است بدنش از فلس‌های درشت مایل به زرد دارای دندانهای حلقی ۲ ردیفی است با طول ۷-۶ میلی‌متر به تغذیه فعال می‌رسد و در زمان ۷ تا ۱۳ سانتیمتری با تغذیه ۳۰% زئوپلانکتون رشد خوبی دارد.
ضریب غذایی آن با علوفه ۱ به ۳۰ است بطوری که به اندازه ۴۰% وزن بدن خود در شبانه روز تغذیه می‌کند. مرز شروع و قطع تغذیه بین ۱۰ تا ۱۲ درجه سانتیگراد است و به ۵۰ کیلوگرم می‌رسد
در مناطق گرمسیر و معتدل ماهی نر در سن ۳-۲ سالگی و ماهی ماده در سن۴-۳ سالگی بالغ می شود و در این سن و در شرایط تغذیه مطلوب وزن این ماهی به ۳ الی ۴ کیلوگرم می رسد.

منبع: سایت www.shilatiha.ir
عنوان شرح
شاخه طنابداران
رده پرتوبالگان
راسته کپورماهی‌شکلان
تیره کپورماهیان
زیرتیره کپوریان
سرده Ctenopharyngodon
گونه C. idella

ارسال نظر

نام *

ایمیل *

محصولات مرتبط