ماهی بیگهد

80.000 تومان 90.110 تومان
نقد و بررسی افزودن نقد خود

بیگهد (کپور سرگنده) (Aristichthys nobilis):

مشخصات ظاهري :
سربسیار بزرگ، بدن از طرفین فشرده ، در پشت و قسمت فوقانی سیاه و روشن، طرفین و سطح شکمی سفید نقره اي می باشد .بسیاري از اختصاصات ساختمانی و زیستی این ماهی شبیه کپور نقره اي است. تیغه هاي داخل کمان آبششی بلند، که براي صاف کردن انواع زئوپلانکتون ها به عنوان غذا تکامل یافته است، از مشخصه هاي واضح این ماهی می باشد.

عادات غذایی :
بچه ماهی از زئوپلانکتونها و به مرور از پلانکتونهاي جانوري و پلانکتونهاي گیاهی بزرگ تغذیه می نماید همچنین قابلیت استفاده از بقایاي گیاهی پوسیده را دارد .میزان کشت آن در استخرهاي ماهیان گرمابی 5 تا 10 درصد می باشد.

مبدأ پیدایش این ماهی در رودخانه‌های جنوب و مرکز چین (یانگ‌تسه، کونگسی، کونگتانگ) است
زیستگاه اصلی زندگی این ماهی در سیبری و چین (رودخانه آمور) است
به دلیل کیفیت بسیار مرغوب گوشت ، رشد بسیار سریع،امکان تکثیر مصنوعی و قابلیت گله پذیری در کلیه استخرها و منابع آبی پرورشی جهان گسترده شده است
بدن این ماهی کشیده در پهلوها کمی فشرده است شکم این ماهی گرد بوده و دارای سربزرگ می‌باشد.
دهانش کمی قابل ارتجاع است.یک باله پشتی نسبتاً طویل دارد وبدنش پوشیده از فلس‌های مدور نسبتاً درشت است،پوزه‌اش دو جفت سبیلک دارد. رنگ آن کمی تیره‌تر از کپور نقره‌ای است و در دو طرف زرد طلائی و در پشت تیره است. هر یک از فلس‌ها در انتها یک خال سیاه‌رنگ دارد.
چشم‌ها پائین تر از محور طولی بدن قرار دارد و دندانش حلقی یک ردیفی است و در سطح ساینده آن فاقد شیار است.
سن بلوغ جنسی این ماهی در مناطق گرمسیر و معتدل در نوع نر ۴-۳ ساله و در نوع ماده آن ۵-۴ ساله می‌باشد
متوسط باروری آن ۵۰۰ هزار تخم است و در صورت فراوانی غذا رشد آن بسیار زیاد است. ماهی زئوپلانکتون خوار است، دمای مناسب آب ۲۵-۲۲ درجه سانتی‌گراد است قطر تخم ۱/۱-۱ میلی‌متر و دوره انکوباسیون ۵/۱-۱ روز طول می‌کشد در ۸-۷ میلی‌متری به تغذیه فعال رسیده و وزن خود را تا ۵۰ کیلوگرم می‌رساند
کپور سر گنده در بدو تولد از پلانکتون‌های جانوری تغذیه می‌نماید و به‌مرور همراه با پلانکتون‌های جانوری درشت از پلانکتون‌های گیاهی درشت نیز تغذیه می‌نماید.


منبع: سایت WWW.shilatiha.ir
عنوان شرح
شاخه طنابداران
رده پرتوبالگان
راسته کپورماهی‌سانان
تیره کپورماهیان
سرده Hypophthalmichthys
گونه H. nobilis

ارسال نظر

نام *

ایمیل *

محصولات مرتبط